TADELAKT

Traditsiooniline Maroko krohvimistehnika veekindlate pindade viimistlemiseks.

Tadelakt on traditsiooniline Maroko krohvimistehnika veekindlate pindade viimistlemiseks. Ajalooliselt on tadelakt levinud ainult ühes Maroko piirkonnas – Marrakechi linna ümbruses. Seda põhjusel, et sealne looduslikult leiduv lubi on väga eriliste omadustega. Loodus on sealsetele elanikele pakkunud sisuliselt valmis krohvisegu, mida põletati ja kustutati ning kasutati krohvimiseks. Spetsiaalse kivikesega poleerides sai sellest väga suure tihedusega pinna, mis vastab tänapäevasele kvaliteetsele betoonpinnale.

Tadelakti eriliselt kumav pind mõjub võluvana ja ligitõmbavana. Tehnika, kus seda väikese kiviga tihendatakse, tekitab kergelt lainelise ja loomulikult läikiva pinna. Krohvi värvitoon jääb läbikumav ja varjundirohke. Tadelaktiga töötamine nõuab keskmisest suuremaid käsitööoskusi. Krohv kantakse pinnale kahes kihis, ca 2mm paksuselt. Tahenemise järel silutakse seda pahtlilabidaga ning tihendatakse ja poleeritakse kiviga väikesi ringikujulisi liigutusi tehes. Poleerimiseks sobiv hetk sõltub aluspinnast ja niiskusest. Vähemalt 24 tunni pärast kaetakse pind oliivõliseebiga ning poleeritakse kiviga uuesti. Tulemuseks on kerge siidmati läikega ja veekindel pind. Kuivsegu on naturaalset valget värvi, toonime tadelakti Kreidezeit pulberpigmentidega ning teeme personaalseid värvinäidiseid.

Tadelakti aluspind peab olema tugev ja mittevetruv. Tadelakti aluspinnaks peaks võimalusel valima värske lubikrohvitud pinna, mille paksus võiks olla u 2cm. Aluspinnaks sobivad ka lubitsement- ja tsementkrohvid.

Müüme materjali vastavalt ruutmeetritele, keskmine kulu on 2,5kg/m2. Baasmaterjali hind on 40.25€/m2, millele lisandub pigmendi hind vastavalt toonile ning läikseep.

tadelakt